ПРОМИСЛОВІСТЬ




РОЛЬ І МІСЦЕ ПРОМИСЛОВОСТІ У РОЗВИТКУ КРАЇНИ

У спадок від колишнього Радянського Союзу Україні дістався потужний промисловий потенціал з високою концентрацією виробництва та капіталу. Однак за роки структурного реформування економіки недостатньо уваги приділялося модернізації самого виробництва. Через це ми сьогодні спостерігаємо відставання підприємств майже всіх галузей промисловості України від світових стандартів у рівнях технічного, технологічного та управлінського розвитку.

З огляду на це, Всеукраїнська партія Народної Довіри вважає реформування промислового комплексу України одним із найважливіших і пріоритетних напрямів розвитку країни, на основі якого розвиватиметься соціальна сфера й покращуватимуться соціальні гарантії населення.

Для цього необхідно забезпечити перехід економіки до інноваційної моделі розвитку, яка б поєднувала системні інституційні перетворення з елементами ефективного державного регулювання.

Проблеми розвитку промисловості в Україні

Формування ринкових відносин в Україні проходить у складних умовах, які обумовлені як об’єктивними, так і суб’єктивними причинами. Економічна ситуація характеризується кризою неплатежів, відсутністю обігових коштів на рахунках підприємств, зростанням тіньового капіталу, катастрофічною нестачею бюджетних коштів, що унеможливлює повноцінне державне фінансування економічних і соціальних програм у промисловості.

Більшість українських підприємств відокремлені від стратегічних інвестиційних ресурсів і програм приватного бізнесу. Основна частина продукції неконкурентоспроможна на світовому ринку. За час перебудови та становлення незалежності України навіть ті ринки, які традиційно належали українським підприємствам, були втрачені.

Серед макро- та мікроекономічних проблем розвитку промисловості України можна виділити наступні:

  • Ряд підприємств, збудованих у 30–50-х роках 20 століття, технологічно застаріли та майже не працюють.
  • Непослідовна політика ціноутворення та стрибки цін на сировину й енергоресурси продовжують призводити підприємства до банкрутства.
  • Різке зниження місткості внутрішнього ринку.
  • Кадрова проблема – нестача кваліфікованих фахівців і технологів.
  • Високе податкове навантаження.
  • Неефективність кредитно-фінансової системи.
  • Зростання витрат на продукцію та послуги монополізованих галузей.
  • Обмеженість фінансових ресурсів для інвестицій.

У зв'язку з цими проблемами розвитку промисловості Всеукраїнська партія Народної Довіри пропонує реформувати її за такими основними напрямами.

Основні напрями розвитку промисловості:

  1. Підвищення конкурентоспроможності промисловості та посилення інноваційної спрямованості її розвитку:

    • зміцнення позицій вітчизняних виробників на пріоритетних і найбільш ефективних для національної економіки секторах світового ринку високотехнологічних галузей: авіакосмічної, суднобудівної, оборонної, транспортного та сільськогосподарського машинобудування, металургійної та хімічної;
    • задоволення потреб внутрішнього ринку в товарах соціальної спрямованості вітчизняного виробництва на рівні світових зразків (легка, деревообробна промисловість, побутова техніка й радіоелектроніка);
    • удосконалення структури експорту з підвищенням частки продукції глибокої переробки з порівняно високим рівнем прибутковості в експортноорієнтованих галузях (металургія, машинобудування, хімічна промисловість);
    • ефективне використання національних науково-технічних і прикладних розробок у виробництві сучасних видів промислових товарів;
    • підтримка наукоємних і високотехнологічних виробництв, створення власних "кремнієвих долин";
    • створення нових інноваційних структур: мережі спеціалізованих технопарків, технологічних інкубаторів, інжинірингових центрів, венчурних компаній, а також інноваційної інфраструктури на державному, галузевому та регіональному рівнях;
    • впровадження сучасного менеджменту на вітчизняних підприємствах (ще на етапі передприватизаційної підготовки) та значне підвищення рівня кваліфікації працівників.
  2. Поліпшення функціонування системи фінансування державного сектора.

  3. Адаптація нормативно-правових актів відповідно до законодавства ЄС з питань промислової політики.

  4. Стимулювання вітчизняних підприємств до впровадження систем управління якістю, охорони довкілля та праці відповідно до міжнародних стандартів.

  5. Структурне перебудування промисловості.

  6. Підвищення ефективності державного управління промисловістю через запровадження системи стратегічного планування.

  7. Ліквідація міжгалузевих дисбалансів цін і тарифів, встановлення належної фінансової дисципліни на промисловому ринку, розв'язання питання своєчасного повернення податку на додану вартість.

  8. Зниження податкового тиску та спрямування оподаткування на стимулювання інвестиційної активності підприємств. Ефективна амортизаційна політика держави стимулюватиме інноваційні процеси, розвиток і впровадження ресурсозберігаючих технологій, оновлення основних фондів.

  9. Формування нової системи управління промисловим комплексом, удосконалення його наукового забезпечення, створення умов для розвитку промислово-фінансових груп, національних і транснаціональних корпорацій, концернів, холдингів.

  10. Розвиток нових наукоємних галузей і підгалузей промисловості, які забезпечать технологічне переоснащення суміжних і пов’язаних сфер відповідно до напрямів науково-технічного прогресу. Це, перш за все, машинобудування для фармацевтичної промисловості, біотехнологій, вакуумного машинобудування, виробництва трансформаторної техніки, багатофункціональних роботів.

  11. Створення платоспроможного попиту на внутрішньому ринку. Підвищення купівельної спроможності населення вимагає суттєвого підвищення заробітної плати працівників промисловості, бюджетної та інших сфер, що покращить рівень життя населення й потенціал розвитку самих промислових підприємств.

  12. Постійний моніторинг ринків промислової продукції для розширення експорту та оптимізації імпорту.

  13. Інтеграція промислового комплексу України у світове господарство. Важливо не втратити позицій на наявних ринках промислової продукції й знайти нові.

Всеукраїнська партія Народної Довіри вважає, що ця робота має стати пріоритетною як для міністерств і відомств, так і для підприємств. Реалізація зазначених напрямів і акцент на інноваційний розвиток дозволять промисловості України досягти високого рівня розвитку й конкурентоспроможності української продукції на світових ринках.

Online просвітницьке телебачення