СОЦІАЛЬНА ПОЛІТИКА держави повинна бути побудована за принципом стимулювання активної життєвої позиції людини. Суспільство має піклуватися про тих, хто потребує допомоги. Для реалізації цього принципу необхідно здійснити поетапний перехід до нової системи соціального захисту. Основними видами соціального захисту повинні стати:
- соціальна допомога;
- соціальна підтримка;
- соціальне заохочення.
Соціальна допомога надається тим, хто через об’єктивні причини не може самостійно забезпечити себе (пенсіонери, люди з інвалідністю, діти-сироти).
Мета надання рівної для всіх соціальної допомоги – забезпечити людям гідне життя на мінімальному рівні (не нижче прожиткового мінімуму).
Соціальна підтримка повинна розповсюджуватися на тих, хто має можливість самостійно адаптуватися за певної підтримки (студенти, молоді та багатодітні сім’ї, безробітні). Оскільки ці групи неоднорідні, соціальна підтримка має бути адресною з урахуванням матеріального становища громадянина та його сім'ї.
Соціальне заохочення – це знак громадянської вдячності й шани. Воно адресоване громадянам, які здійснили суспільно значущі вчинки (ветерани війни, учасники бойових дій, ліквідатори аварій, видатні діячі, герої). Розмір соціального заохочення має бути встановлений у фіксованій сумі для кожного виду виплат і не залежати від розміру інших видів соціального захисту.
Для реалізації ефективної соціальної політики в Україні необхідно:
- створити єдиний реєстр соціальних агентів;
- провести загальну лібералізацію оподаткування;
- запровадити єдиний соціальний податок за оптимально низькою ставкою;
- ліквідувати перехресне та багаторазове соціальне субсидування;
- ввести систему контролю за витратами соціальних фондів;
- запровадити стандарти та підвищити якість державних послуг і соціальної допомоги.
Ці кроки сприятимуть формуванню дієвої соціальної політики, яка буде адресною, справедливою та відповідатиме інтересам громадян, що потребують соціального захисту й підтримки.