РОЗВИТОК СЕЛА


РОЛЬ РОЗВИТКУ СЕЛА ДЛЯ ПРОЦВІТАННЯ КРАЇНИ

Питання розвитку села без перебільшення можна вважати одним із головних на всіх етапах життя нашої країни, адже стале розвиток села є найважливішим чинником покращення якості життя населення.

Соціальний розвиток села – одна з пріоритетних складових розвитку всієї країни загалом і кожної області окремо. Необхідно формувати багатосторонню відповідальність за соціальний розвиток села, особливо на регіональному рівні.

На жаль, усе, що стосується села, розвитку його соціальної сфери, починаючи від охорони здоров’я, культури, побуту, газифікації, будівництва доріг, часто перекладається лише на одне відомство – на сільське господарство, на Міністерство аграрної політики України. Очевидно, саме в цьому криється корінь проблем, з якими ми сьогодні стикаємося. Тому сьогодні йдеться про загальнонаціональну програму справжнього соціального розвитку українського села та якнайшвидше її законодавче забезпечення.

Значення українського села для культури та духовності нашого суспільства незаперечне. Народна мудрість каже: "Геніями народжуються в селі, а стають у місті". Цей мудрий афоризм народився не на порожньому місці, оскільки село є справжньою колискою українського менталітету, де ми шукаємо й знаходимо духовні та історичні корені нашого сучасного життя.

Проблеми розвитку села в Україні

Перехідний стан економіки та всього українського суспільства породив численні соціальні, економічні й політичні проблеми. Серед них особливо гострими є соціально-економічні проблеми, які особливо боляче вдарили по сільській місцевості. Саме тут відбулося зниження рівня життя населення, зафіксовано зростання безробіття. Жителі українських сіл залишилися наодинці з проблемами виживання.

Нині не розвивається ані економічна, ані соціальна інфраструктура на селі. Через брак коштів на ремонт і утримання під загрозою руйнування опинився існуючий потенціал соціальної та інженерної інфраструктури села. Значна частина житлового фонду знаходиться у ветхому та аварійному стані. Щорічний фізичний знос житлового фонду не покривається введенням в експлуатацію нового житла. Жителі сіл майже позбавлені елементарних комунальних зручностей. Забезпеченість лікарями на селі значно нижча, ніж у місті. Стійко зберігається тенденція скорочення тривалості життя. Зростає смертність сільського населення, включаючи дитячу.

Однією з важливих проблем також є міграція населення із сіл до міст. І якщо зараз влада не перейде до створення нормальних умов для життя людей у селах і селищах, кадрові та господарські втрати можуть виявитися непоправними. Відбувається послідовне скорочення мережі закладів культури на селі. Це призводить до того, що половина сільських населених пунктів не має ані стаціонарних, ані пересувних форм культурного обслуговування. Практично припинила існування на селі сфера побутового обслуговування.

Негативні тенденції в розвитку соціально-культурної сфери мають вкрай несприятливі наслідки для перспектив розвитку сіл. Низький рівень життя сільського населення звужує можливості компенсувати відсутність тих чи інших послуг за рахунок власних коштів. На відміну від міського, сільське населення більше диференційоване за рівнем грошових доходів. Висока поляризація доходів загострює проблеми бідності на селі.

Основні напрями розвитку села

  1. Встановлення соціальних пільг та компенсацій сільським родинам.

  2. Розвиток соціальної сфери та інженерної інфраструктури сіл.

  3. Створення основ для підвищення престижності проживання в сільській місцевості.

  4. Створення правових, адміністративно-економічних умов для переходу до сталого соціально-економічного розвитку сіл.

  5. Розширення ринку праці в сільській місцевості та забезпечення його привабливості.

Відповідно до цих напрямів можна визначити основні завдання:

  • покращити житлові умови сімей, що проживають у сільській місцевості;
  • збільшити кількість учнів у благоустроєних загальноосвітніх закладах;
  • зберегти діючі будинки культури та інші установи клубного типу;
  • розширити мережу комплексних підприємств торгово-побутового обслуговування;
  • підвищити рівень забезпеченості сільського населення питною водою, привести існуючу систему водопостачання у відповідність до чинних норм і правил, відновити та раціонально використовувати водні ресурси;
  • забезпечити реконструкцію та технічне переоснащення АТС, розширення мережі автомобільних доріг.

Усе це свідчить про те, що гострота соціальної проблеми сучасного села перевищила критичний рівень, а отже, потребує термінових і невідкладних заходів. Ми не можемо далі спокійно спостерігати за тим, що реально відбувається.

Піклуючись про кадровий потенціал АПК, Партія вважає одним із головних завдань забезпечення пріоритетності соціального розвитку сіл і сільських регіонів, належний рівень фінансування сільських шкіл, медичних і культурних закладів, розвиток побутового та торгового обслуговування, будівництво сільських доріг, газифікацію та водопостачання населених пунктів, забезпечення зайнятості сільського населення.

У зв’язку з цим найважливішим загальнонаціональним пріоритетом у соціальному розвитку села має стати розробка соціальної політики, яка врахує нагальні проблеми, а також створить основи для формування соціальної політики, орієнтованої на майбутнє, на збереження селянства як класу та їхнього соціального середовища.

Необхідно також формувати багатосторонню відповідальність за соціальний розвиток села, особливо на регіональному рівні.

Online просвітницьке телебачення